ІсторіяПам'ятна дата

90 років тому відкрився перший чемпіонат світу з футболу

06:43 13 лип 2020.  4103Читайте на: УКРРУС

13 липня 1930 року 13 збірних з футболу з трьох континентів зібралися в столиці Уругваю Монтевідео, щоб поборотися за Кубок світу.

Строго кажучи, футбольні турніри на літніх Олімпіадах 1924 і 1928 років теж мали статус міжнародних, але перший подібний турнір під егідою ФІФА пройшов саме в Монтевідео.

Офіційний плакат чемпіонату світу

Через довгу і дорогу подорож через Атлантику в чемпіонаті брали участь лише чотири команди з Європи, плюс сім національних збірних з Південної Америки і дві з Північної.

Збірна країни-господині вважалася найсильнішою у світі, вона і виграла чемпіонат: в півфіналах Уругвай переміг команду Югославії, а Аргентина здолала збірну США.

Спеціально для ігор був побудований стадіон, який вміщує 90 000 глядачів «Сентенаріо» — найбільша на той момент футбольна арена за межами Британських островів. Перед фіналом пристрасті загострилися до межі — тисячі аргентинських фанатів кричали «Перемога або смерть». Стверджують, що охорона відібрала у вболівальників 1600 пістолетів, проте, вже після першого забитого гола на трибунах чулися постріли.

Франсіско Варальйо

Єдиним, хто погодився судити фінал, став бельгієць Джон Лангенус. За кілька хвилин до матчу почалася суперечка — обидві збірні надали свої м'ячі для гри, тому суддя, кинувши монету, ухвалив зіграти перший тайм аргентинським м'ячем, а другий — уругвайським.

Уругвайці здобули перемогу з рахунком 4:2 і стали першими володарями Кубка світу. На наступний день в Уругваї оголосили свято з нагоди перемоги збірної, а в Буенос-Айресі розлючені фанати закидали камінням посольство Уругваю.

З економічної точки зору турнір себе виправдав — ігри відвідали понад 500 тисяч уболівальників.

Останній учасник чемпіонату світу 1930 року — аргентинець Франсіско Варальйо — помер у 2010 році в поважному віці ста років.

На ілюстрації: переможець чемпіонату — збірна Уругваю